

SKU: SKU: ZORZONC72
Take your GMC Denali 1500 to new heights with this 6" lift kit from Zone Offroad. These kits are designed to allow full functionality oft he ARC (adaptive ride control) system factory installed on the Denali to retain all the features of your truck at the new lift height. Kits include everything needed from high strength crossmembers and steering knuckles to strut spacers and ARC sensors, adventure series upper control arms, differential relocation brackets and more. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 35" tires.
| Back Spacing | 5.5-6.25" |
| Back Spacing 2 | 4.5-6.25 |
| Finish | Powdercoat |
| Accommodates Factory Wheels | See Notes |
| Installation Time | 7-9 hrs |
| Adjustable | No |
| Front Lift Height | 6" |
| Rear Lift Height | 4" |
| Front Lift Method | Strut Spacer & Cross-Member |
| Rear Lift Method | Lift Block |
| Lift Type | Lift Kit |
| Material | Steel |
| Max Tire Size | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Requires Metal Cutting | Yes |
| Requires Welding | Yes |
| Wheel Size | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 20 x 9 |
| Installation Difficulty | 4 out of 5 |
| Required Tools | Cut-off Tool; Welding Equipment |
Warranty: Limited
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
