

SKU: SKU: ZORZONC34F
Take your Silverado/Sierra 1500 to new heights with this 6.5" lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from high strength crossmembers and steering knuckles to strut spacers and rear block kit to level out the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for 35" tires.
| Rear Lift Method | Cast Blocks |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| Wheel Size | 17 x 9 |
| Wheel Size 2 | 18 x 9 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Accommodates Factory Wheels | See Notes |
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5" |
| Back Spacing 2 | 5.25" |
| Back Spacing 3 | 5.75" |
| Finish | Powdercoat |
| Front Lift Height | 6.5" |
| Front Lift Method | Knuckle & Strut Spacer |
| Installation Difficulty | 4 out of 5 |
| Installation Time | 8 hrs |
| Lift Type | Lift Kit |
| Max Tire Size | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 3 | 35 x 12.5 |
| Rear Lift Height | 5" |
Warranty: Limited
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
