

SKU: SKU: ZORZOND52N
Take your RAM 3500 to new heights with this 6.5" lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from full length coil springs and stout radius arm relocation brackets to steering correction and rear lift to level the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 37" tires.
| Rear Lift Method | Coil Springs |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| Wheel Size | 17 x 9 |
| Wheel Size 2 | 18 x 9 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Accommodates Factory Wheels | See Notes |
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 4.5" |
| Back Spacing 2 | 5.75" |
| Back Spacing 3 | 5.75" |
| Finish | Powdercoat |
| Front Lift Height | 6.5" |
| Front Lift Method | Radius Arms |
| Installation Difficulty | 3 out of 5 |
| Installation Time | 5 hrs |
| Lift Type | Lift Kit |
| Max Tire Size | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 3 | 37 x 12.5 |
| Rear Lift Height | 5" |
Warranty: Limited
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
