

SKU: SKU: ARBRD945
Completely modular, the Outback Solutions range of drawer systems can be individually tailored to your needs and vehicle. Exclusive to ARB and suitable for many vehicles including SUVs, pick-ups, and trailers, this system can be used in non-vehicle applications such as sheds and warehouses. Three types of modules are available, in a range of sizes, resulting in more than 200 possible configurations, all backed by a three-year warranty.
| Color | Gray |
|---|---|
| Material | Steel |
| Hardware Included | Y |
| Weight | 81.6 lb |
| External Dimensions | 37.2 in L x 19.8 in W x 11 in H |
| Internal Dimensions | 33.5 in L x 17.1 in W x 8.7 in H |
| Style | Roller Drawer |
| Load Rating | 275 lb per drawer |
⚠️ California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
