

SKU: SKU: ARBEL043R
Old Man Emu leaf springs are engineered to provide optimum ride performance irrespective of the operating conditions in which they operate. Numerous spring options are available to suit a multitude of applications, allowing you to set your vehicle up for recreational or commercial purposes. Feature packed, a set of Old Man Emu leaf springs, matched to a set of Old Man Emu 4?4 shock absorbers will deliver vastly improved ride, handling and load carrying capability.
| Stack Height | 50 mm |
|---|---|
| Number of Leaves | 4 + 2 |
| Eye Diameter | 40 mm (F) / 30 mm (R) |
| Weight | 22.6 kg |
| Primary Free Camber | 175 mm |
| Spring Rate | 170 / 340 lbf/in |
| Color | Black |
| Material | Steel |
⚠️ California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
