

SKU: SKU: ARB3119
When undertaking 4X4 remote area travel, the need to carry sufficient fuel, water, vehicle spares and safety equipment invariably means that your 4WD will be fully loaded, placing a lot of strain on suspension components. As part of their integrated 4WD suspension systems, Old Man Emu designs a range of coil springs for each vehicle, enabling the installer to match the most appropriate springs to the intended application. While ride height increases are attained, emphasis is placed on ride control improvements. Further fine tuning is achieved when the springs are matched to a corresponding set of Old Man Emu shock absorbers, delivering a fully integrated system designed specifically to suit your vehicle.
| Bar Diameter | 15.5 mm |
|---|---|
| Free Height | A: 440 mm / B: 440 mm |
| Number of Turns | 10.5 |
| Coil Weight | 5 kg |
| Spring Rate | 325 lbf / in |
| OE Spring Rate | N/A lb |
| Color | Black |
| Material | X5K Micro-Alloyed Spring Steel |
⚠️ California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
