

SKU: SKU: ARB3200
ARB designs an extensive range of Old Man Emu coil springs for each vehicle, using state of the art micro-alloyed spring steel to ensure superior resistance to sagging and corrosion. With such a wide range on offer, coil springs can be better matched to your specific load requirements and intended vehicle usage. While ride height increases are attained, a greater emphasis is placed on ride control improvements. Further fine tuning is achieved when the springs are matched to a corresponding set of Old Man Emu shock absorbers, delivering a fully integrated system designed specifically to suit your vehicle.
| Bar Diameter | 16.5mm |
|---|---|
| Coil Weight | 5.6kg |
| Color | Black |
| Free Height | A: 447mm; B: 447mm |
| OE Spring Rate | N/A lb |
| Material | Micro-alloyed Steel |
| Number of Turns | 10.0 |
| Spring Rate | Lbf/in: 393/472; N/mm: 69/83 |
⚠️ California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
