

SKU: SKU: ARB3155
ARB designs an extensive range of Old Man Emu coil springs for each vehicle, using state of the art micro-alloyed spring steel to ensure superior resistance to sagging and corrosion. With such a wide range on offer, coil springs can be better matched to your specific load requirements and intended vehicle usage. While ride height increases are attained, a greater emphasis is placed on ride control improvements. Further fine tuning is achieved when the springs are matched to a corresponding set of Old Man Emu shock absorbers, delivering a fully integrated system designed specifically to suit your vehicle.
| Bar Diameter | 14 mm |
|---|---|
| Free Height | A: 485 mm / B: 475 mm |
| Number of Turns | 10.5 |
| Coil Weight | 4.7 kg |
| Spring Rate | 140 lbf / in |
| OE Spring Rate | N/A lb |
| Color | Black |
| Material | X5K Micro-Alloyed Spring Steel |
⚠️ California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
