

SKU: SKU: ARBSJB21F
The ARB Intensity Solis 21 Flood light produces a crisp light with a refined color temperature that reduces eye strain to reduce fatigue and improve driver comfort. Featuring a digitally controlled touchpad, interchangeable red and black bezels, and 21 15 x 4W LEDs, the ARB Intensity Solis 21 promises a stylish solution to low light driving with a beam pattern that is perfected for a wide range of driving conditions. Pair with the ARB Intensity Solis 21 Spot light to be prepared for any low-lighting or long distance situation.
| Raw Lumens | 9,100 lumens |
|---|---|
| Effective Lumens | 6,000 lumens |
| LUX | 620m |
| Spread | 9 degrees |
| Color Temperature | 5700k |
| Watts | 80W |
| Operating Temperature | From -40F to 149F |
| Weight | 6.02lbs |
| Dimensions | 7.56 in (W) X 7.48 in (H) X 4.49 in (D) |
⚠️ California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
