

SKU: SKU: ZORZOND118N
Take your RAM 2500 to new heights with this 6.5" radius arm lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from full length coil springs and heavy duty radius arms to steering correction and rear lift to level the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 37" tires.
| Rear Lift Method | Coil Springs |
| Required Tools | Wrenches: Standard |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| Wheel Size | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 20 x 9 |
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5.5" |
| Back Spacing 2 | 4.5" |
| Finish | Powdercoat |
| Front Lift Height | 6.5" |
| Front Lift Method | Coil Springs |
| Installation Difficulty | 4 out of 5 |
| Installation Time | 7-9 hrs |
| Lift Type | Suspension |
| Material | Steel |
| Max Tire Size | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Rear Lift Height | 4.5" |
Warranty: Limited
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
