

SKU: SKU: ZETABP320MB
Profile: BP320M.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Designed for use with Oversized Mechanical Cam Followers - Use Zetec-E FOLZETAM31
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3500-8500 |
| Duration Inlet | 290° |
| Duration Exhaust | 284° |
| Valve Inlet Lift | .484" 12.29mm |
| Valve Exhaust Lift | .464" 11.79mm |
| Timing Inlet | 41 - 69 |
| Timing Exhaust | 68 - 36 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .142" 3.60mm |
| TDC Exhaust Lift | .115" 2.92mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
