

SKU: SKU: ZETABP300MB
Profile: BP300M.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Designed for use with Mechanical Cam Followers - Use Zetec-E FOLZETAM.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-8000 |
| Duration Inlet | 284° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .450" 11.43mm |
| Valve Exhaust Lift | .425" 10.80mm |
| Timing Inlet | 36 - 68 |
| Timing Exhaust | 68 - 32 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .123" 3.12mm |
| TDC Exhaust Lift | .108" 2.75mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
