

SKU: SKU: ZETABP285HB
Profile: BP285H.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Note:For use with throttle bodies, gives 200bhp in 2.0 running a ported head.
Note:For use in engines utilising Hydraulic followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7500 |
| Power Increase | 22BHP |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 270° |
| Valve Inlet Lift | .406" 10.31mm |
| Valve Exhaust Lift | .370" 9.40mm |
| Timing Inlet | 36 - 64 |
| Timing Exhaust | 59 - 31 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .106" 2.70mm |
| TDC Exhaust Lift | .089" 2.26mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
