

SKU: SKU: ZETABP270BHB
Profile: BP270BH.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Suits 130 bhp engine utilising Hydraulic followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1800-6800 |
| Power Increase | 16BHP |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 260° |
| Valve Inlet Lift | .395" 10.03mm |
| Valve Exhaust Lift | .367" 9.32mm |
| Timing Inlet | 22 - 62 |
| Timing Exhaust | 60 - 20 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .058" 1.47mm |
| TDC Exhaust Lift | .039" 0.99mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
