

SKU: SKU: Z18BP270R
Fast Road Spec Camshaft - This is a reprofile cam only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-6800 |
| Power Increase | 10BHP |
| Duration Inlet | 240° |
| Duration Exhaust | 244° |
| Valve Inlet Lift | .347" 8.81mm |
| Valve Exhaust Lift | .344" 8.72mm |
| Timing Inlet | Oct-50 |
| Timing Exhaust | 52 - 12 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .017" 0.44mm |
| TDC Exhaust Lift | .010" 0.26mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
