

SKU: SKU: VXRJBP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Customers Own Unit.
Designed for engines utilising hydraulic followers.
Note: Piper VSSVXRJK Valve Springs are recommended.
Note:These camshafts are reprofile only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1800-6500 |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 254° |
| Valve Inlet Lift | .420" 10.67mm |
| Valve Exhaust Lift | .411" 10.44mm |
| Timing Inlet | 22 - 62 |
| Timing Exhaust | 57 - 17 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .066" 1.68mm |
| TDC Exhaust Lift | .021" 0.53mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
