

SKU: SKU: VR6BP270HR
Profile: BP270H.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshafts.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: Product images are for illustration purpose only. Product image on this page show camshafts ground on Bank Castings..
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1800-6000 |
| Power Increase | 15BHP |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .428" 10.87mm |
| Valve Exhaust Lift | .428" 10.87mm |
| Timing Inlet | 17 - 67 |
| Timing Exhaust | 67 - 17 |
| Full Inlet Lift | 115° |
| TDC Inlet Lift | .039" 0.98mm |
| TDC Exhaust Lift | .039" 0.98mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
