

SKU: SKU: VR628BP270HB
Profile: BP270H
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Note: Designed for use in 2.8 engines. For 2.9 engines, please see VR629BP270HB
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1800-6000 |
| Power Increase | 15BHP |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .428" 10.87mm |
| Valve Exhaust Lift | .428" 10.87mm |
| Timing Inlet | 13 - 71 |
| Timing Exhaust | 71 - 13 |
| Full Inlet Lift | 119° |
| TDC Inlet Lift | .019" 0.49mm |
| TDC Exhaust Lift | .019" 0.49mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
