

SKU: SKU: V846BP270B
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Rocker Ratio: 1.60:1.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3.5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1000-5500 |
| Power Increase | 21BHP |
| Duration Inlet | 274° |
| Duration Exhaust | 274° |
| Valve Inlet Lift | .436" 11.08mm |
| Valve Exhaust Lift | .436" 11.08mm |
| Timing Inlet | 25 - 69 |
| Timing Exhaust | 69 - 25 |
| Full Inlet Lift | 112° |
| Full Exhaust Lift | 112° |
| TDC Inlet Lift | .047" 1.19mm |
| TDC Exhaust Lift | .053" 1.35mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
