

SKU: SKU: V629EURO1B
Eurocar Spec - New camshaft from blank
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3000-7300 |
| Duration Inlet | 300° |
| Duration Exhaust | 300° |
| Valve Inlet Lift | .462" 11.68mm |
| Valve Exhaust Lift | .462" 11.68mm |
| Timing Inlet | 46 - 74 |
| Timing Exhaust | 74 - 46 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .154" 3.91mm |
| TDC Exhaust Lift | .152" 3.86mm |
| Valve Inlet Clearance | .016" .40mm |
| Valve Exhaust Clearance | .018" .45mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
