

SKU: SKU: V629BP300R
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Note:This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: Reprofiled camshafts may vary from specifications listed.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-7000 |
| Duration Inlet | 300° |
| Duration Exhaust | 300° |
| Valve Inlet Lift | .438" 11.13mm |
| Valve Exhaust Lift | .438" 11.13mm |
| Timing Inlet | 42 - 78 |
| Timing Exhaust | 78 - 42 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .113" 2.87mm |
| TDC Exhaust Lift | .111" 2.82mm |
| Valve Inlet Clearance | .016" .40mm |
| Valve Exhaust Clearance | .018" .45mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
