

SKU: SKU: V629BP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Note:This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: Reprofiled camshafts may vary from specifications listed.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6500 |
| Power Increase | 14BHP |
| Duration Inlet | 268° |
| Duration Exhaust | 268° |
| Valve Inlet Lift | .403" 10.24mm |
| Valve Exhaust Lift | .403" 10.24mm |
| Timing Inlet | 23 - 65 |
| Timing Exhaust | 65 - 23 |
| Full Inlet Lift | 111° |
| TDC Inlet Lift | .040" 1.01mm |
| TDC Exhaust Lift | .038" 0.96mm |
| Valve Inlet Clearance | .018" .45mm |
| Valve Exhaust Clearance | .020" .50mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
