

SKU: SKU: V628BP300RS
Profile: BP300.
Application: Rally.
Unit Type: Re-Profiled Small Bearing Camshaft.
Note:This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: Re-Profiled camshafts may vary from specifications listed.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-7000 |
| Duration Inlet | 300° |
| Duration Exhaust | 300° |
| Valve Inlet Lift | .438" 11.13mm |
| Valve Exhaust Lift | .438" 11.13mm |
| Timing Inlet | 42 - 78 |
| Timing Exhaust | 78 - 42 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .115" 2.92mm |
| TDC Exhaust Lift | .113" 2.87mm |
| Valve Inlet Clearance | .014" .35mm |
| Valve Exhaust Clearance | .016" .40mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
