

SKU: SKU: V628BP270BS
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Small Bearing Blank.
Note: This is to suit pre 1982 engines requiring 1.652" (41.90MM) 'Small Bearing' camshafts.
Download:-
Right click the link and select ‘Save link as’ to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6500 |
| Power Increase | 15BHP |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 272° |
| Valve Inlet Lift | .403" 10.24mm |
| Valve Exhaust Lift | .403" 10.24mm |
| Timing Inlet | 24 - 68 |
| Timing Exhaust | 68 - 24 |
| Full Inlet Lift | 112° |
| TDC Inlet Lift | .043" 1.09mm |
| TDC Exhaust Lift | .041" 1.04mm |
| Valve Inlet Clearance | .014" .35mm |
| Valve Exhaust Clearance | .016" .40mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
