

SKU: SKU: V623BP270LB
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Large Bearing Blank.
Note: This is to suit post 1982 engines requiring 1.730" (43.90MM) 'Large Bearing' camshafts.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6500 |
| Power Increase | 15BHP |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 272° |
| Valve Inlet Lift | .403" 10.24mm |
| Valve Exhaust Lift | .403" 10.24mm |
| Timing Inlet | 28 - 64 |
| Timing Exhaust | 64 - 28 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .062" 1.57mm |
| TDC Exhaust Lift | .060" 1.52mm |
| Valve Inlet Clearance | .014" .35mm |
| Valve Exhaust Clearance | .016" .40mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
