

SKU: SKU: V5BP270HR
Profile: BP270H.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Designed for use in engines utilising Hydraulic followers.
Not:This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1800-6500 |
| Power Increase | 15BHP |
| Duration Inlet | 240° |
| Duration Exhaust | 240° |
| Valve Inlet Lift | .348" 8.84mm |
| Valve Exhaust Lift | .348" 7.87mm |
| Timing Inlet | Oct-50 |
| Timing Exhaust | 50 - 10 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .017" 0.22mm |
| TDC Exhaust Lift | .017" 0.22mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
