

SKU: SKU: V16VBP300MB
Profile: BP300M.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Note:Piper FOLVW16M Mechanical followers required.
Note: Vernier sprockets are required, sold separately. PULSV16V.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-7500 |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .440" 11.18mm |
| Valve Exhaust Lift | .438" 11.13mm |
| Timing Inlet | 34 - 66 |
| Timing Exhaust | 66 - 34 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .120" 3.05mm |
| TDC Exhaust Lift | .118" 3.00mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
