

SKU: SKU: V16VBP300HB
Profile: BP300H.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Designed for use in engines utilising Hydraulic followers.
Note: Vernier sprockets are required, sold separately. PULSV16V.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-7500 |
| Duration Inlet | 294° |
| Duration Exhaust | 294° |
| Valve Inlet Lift | .445" 11.30mm |
| Valve Exhaust Lift | .445" 11.30mm |
| Timing Inlet | 41 - 73 |
| Timing Exhaust | 73 - 41 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .134" 3.40mm |
| TDC Exhaust Lift | .134" 3.40mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
