

SKU: SKU: V16VBP285HB
Profile: BP285H.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Designed for use in engines utilising Hydraulic followers.
Note: Not recommended for use with standard Fuel Injection.
Note: Vernier sprockets are required, sold separately. PULSV16V.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7000 |
| Power Increase | 14BHP |
| Duration Inlet | 274° |
| Duration Exhaust | 276° |
| Valve Inlet Lift | .443" 11.00mm |
| Valve Exhaust Lift | .450" 11.43mm |
| Timing Inlet | 29 - 65 |
| Timing Exhaust | 66 - 30 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .088" 2.24mm |
| TDC Exhaust Lift | .104" 2.64mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
