

SKU: SKU: TRSBP300R
Rally Spec Camshaft - This is a reprofile cam only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-7500 |
| Duration Inlet | 312° |
| Duration Exhaust | 312° |
| Valve Inlet Lift | .427" 10.85mm |
| Valve Exhaust Lift | .425" 10.80mm |
| Timing Inlet | 48 - 84 |
| Timing Exhaust | 84 - 48 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .154" 3.91mm |
| TDC Exhaust Lift | .152" 3.86mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
