

SKU: SKU: TRSBP270R
Fast Road Spec Camshaft - This is a reprofile cam only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-6500 |
| Power Increase | 8BHP |
| Duration Inlet | 260° |
| Duration Exhaust | 260° |
| Valve Inlet Lift | .384" 9.75mm |
| Valve Exhaust Lift | .382" 9.70mm |
| Timing Inlet | 22 - 58 |
| Timing Exhaust | 58 - 22 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .057" 1.44mm |
| TDC Exhaust Lift | .055" 1.39mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
