

SKU: SKU: TR6BP300R
Profile: BP300.
Application: Rally.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Note: This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 2800-7000 |
| Duration Inlet | 296° |
| Duration Exhaust | 296° |
| Valve Inlet Lift | .446" 11.33mm |
| Valve Exhaust Lift | .444" 11.28mm |
| Timing Inlet | 42 - 74 |
| Timing Exhaust | 74 - 42 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .127" 3.23mm |
| TDC Exhaust Lift | .125" 3.18mm |
| Valve Inlet Clearance | .016" .40mm |
| Valve Exhaust Clearance | .018" .45mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
