

SKU: SKU: TR6BP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Note: This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6000 |
| Power Increase | 12BHP |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .406" 10.31mm |
| Valve Exhaust Lift | .406" 10.31mm |
| Timing Inlet | 24 - 60 |
| Timing Exhaust | 60 - 24 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .070" 1.77mm |
| TDC Exhaust Lift | .068" 1.72mm |
| Valve Inlet Clearance | .016" .40mm |
| Valve Exhaust Clearance | .018" .45mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
