

SKU: SKU: TOYSGTBP300B
Profile: BP300.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Designed for use in 3SGE Naturally Aspirated engines. (Not suitable for 'BEAMS')
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 2500-7000 |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 272° |
| Valve Inlet Lift | .430" 10.92mm |
| Valve Exhaust Lift | .428" 10.87mm |
| Timing Inlet | 28 - 64 |
| Timing Exhaust | 66 - 26 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .072" 1.83mm |
| TDC Exhaust Lift | .060" 1.52mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
