

SKU: SKU: TOYSGBP285B
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Designed for use in 3SGE Naturally Aspirated engines. (Not suitable for 'BEAMS')
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7000 |
| Power Increase | 14BHP |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .412" 10.47mm |
| Valve Exhaust Lift | .410" 10.42mm |
| Timing Inlet | 24 - 60 |
| Timing Exhaust | 60 - 24 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .071" 1.78mm |
| TDC Exhaust Lift | .069" 1.68mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
