

SKU: SKU: TOYSGBP270TB
Profile: BP270T.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Designed for use in 3SGTE Turbo engines. (Not suitable for 'BEAMS')
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-6500 |
| Power Increase | 14BHP |
| Duration Inlet | 260° |
| Duration Exhaust | 260° |
| Valve Inlet Lift | .369" 9.37mm |
| Valve Exhaust Lift | .367" 9.32mm |
| Timing Inlet | 20 - 60 |
| Timing Exhaust | 60 - 20 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .042" 1.06mm |
| TDC Exhaust Lift | .040" 1.01mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
