

SKU: SKU: TOY2JZBP300GE
Profile: BP300.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Note:These Camshafts Are For The 2JZ Non VVTI - Exhaust Camshaft With Gear.
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3000-7500 |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .423" 10.74mm |
| Valve Exhaust Lift | .421" 10.69mm |
| Timing Inlet | 26 - 66 |
| Timing Exhaust | 70-30 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .076" 1.94mm |
| TDC Exhaust Lift | .092" 2.34mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
