

SKU: SKU: TOY2JZBP300
Profile: BP300.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Note:To Suit non VVTI.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-7500 |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .423" 10.74mm |
| Valve Exhaust Lift | .421" 10.69mm |
| Timing Inlet | 26 - 66 |
| Timing Exhaust | 70 - 30 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .076" 1.94mm |
| TDC Exhaust Lift | .092" 2.34mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
