

SKU: SKU: TOY2JZBP285
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Note:To suit non VVTI.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7000 |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 272° |
| Valve Inlet Lift | .376" 9.55mm |
| Valve Exhaust Lift | .374" 9.50mm |
| Timing Inlet | 22 - 62 |
| Timing Exhaust | 66 - 26 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .044" 1.12mm |
| TDC Exhaust Lift | .054" 1.37mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
