

SKU: SKU: TOY2JZBP270GE
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Note:These Camshafts Are For The 2JZ Non VVTI - Exhaust Camshaft With Gear.
| Weight | 8 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-6500 |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .365" 9.50mm |
| Valve Exhaust Lift | .354" 9.00mm |
| Timing Inlet | 22 - 62 |
| Timing Exhaust | 62 - 22 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .040" 1.02mm |
| TDC Exhaust Lift | .038" 0.97mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
