

SKU: SKU: TOY20VBP320B
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 4000-9000 |
| Duration Inlet | 320° |
| Duration Exhaust | 296° |
| Valve Inlet Lift | .402" 10.16mm |
| Valve Exhaust Lift | .325" 9.00mm |
| Timing Inlet | 56 - 84 |
| Timing Exhaust | 72 - 42 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .142" 3.61mm |
| TDC Exhaust Lift | .123" 3.12mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
