

SKU: SKU: TOY20VBP300B
Profile: BP300.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-8500 |
| Duration Inlet | 296° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .327" 8.31mm |
| Valve Exhaust Lift | .327" 8.31mm |
| Timing Inlet | 42 - 74 |
| Timing Exhaust | 66 - 34 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .125" 3.17mm |
| TDC Exhaust Lift | .103" 2.62mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
