

SKU: SKU: TOY20VBP285B
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-8000 |
| Duration Inlet | 276° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .340" 8.64mm |
| Valve Exhaust Lift | .340" 8.64mm |
| Timing Inlet | 30 - 66 |
| Timing Exhaust | 60 - 24 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .073" 1.84mm |
| TDC Exhaust Lift | .055" 1.39mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
