

SKU: SKU: TOY20VBP270B
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1800-7000 |
| Power Increase | 10BHP |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .342" 8.69mm |
| Valve Exhaust Lift | .318" 8.08mm |
| Timing Inlet | 22 - 62 |
| Timing Exhaust | 62 - 22 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .049" 3.17mm |
| TDC Exhaust Lift | .033" 2.62mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
