

SKU: SKU: TOY16VBP320B
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
For use with 'shim under' buckets.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 4000-9000 |
| Duration Inlet | 326° |
| Duration Exhaust | 326° |
| Valve Inlet Lift | .375" 9.49mm |
| Valve Exhaust Lift | .373" 9.44mm |
| Timing Inlet | 57 - 89 |
| Timing Exhaust | 89 - 57 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .158" 4.01mm |
| TDC Exhaust Lift | .156" 3.96mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
