

SKU: SKU: TOY16VBP300B
Profile: BP300.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-8000 |
| Duration Inlet | 300° |
| Duration Exhaust | 300° |
| Valve Inlet Lift | .351" 8.89mm |
| Valve Exhaust Lift | .349" 8.84mm |
| Timing Inlet | 44 - 76 |
| Timing Exhaust | 76 - 44 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .144" 3.62mm |
| TDC Exhaust Lift | .142" 3.57mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
