

SKU: SKU: TOY16VBP270B
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-6500 |
| Power Increase | 9BHP |
| Duration Inlet | 252° |
| Duration Exhaust | 252° |
| Valve Inlet Lift | .303" 7.70mm |
| Valve Exhaust Lift | .303" 7.70mm |
| Timing Inlet | 16 - 56 |
| Timing Exhaust | 56 - 16 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .037" 0.94mm |
| TDC Exhaust Lift | .035" 0.89mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
