

SKU: SKU: SUZM16ABP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshafts.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: Re-Profiled camshafts may vary from specifications listed.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2500-7000 |
| Power Increase | 10BHP |
| Duration Inlet | 248° |
| Duration Exhaust | 253° |
| Valve Inlet Lift | .340" 8.64mm |
| Valve Exhaust Lift | .325" 8.26mm |
| Timing Inlet | 14 - 54 |
| Timing Exhaust | 56.5 - 16.5 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .023" 0.57mm |
| TDC Exhaust Lift | .015" 0.39mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .254mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" 0.254mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
