

SKU: SKU: SIGVCTBP270B
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Note:Suitable for 1.6 Ti-VCT.
Note: Remapped ECU and performance exhaust are recommended for best results.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-6700 |
| Duration Inlet | 256° |
| Duration Exhaust | 256° |
| Valve Inlet Lift | .352" 8.94mm |
| Valve Exhaust Lift | .350" 8.89mm |
| Timing Inlet | Dec-88 |
| Timing Exhaust | 69 - 07 |
| Full Inlet Lift | 140° |
| Full Exhaust Lift | 121° |
| TDC Inlet Lift | .003" 0.08mm |
| TDC Exhaust Lift | .009" 0.23mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
