

SKU: SKU: SAX16BP270SB
Profile: BP270S.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Designed for Supercharged engines.
You must use VSSVTSK with these camshafts.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-7000 |
| Duration Inlet | 260° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .380" 9.65mm |
| Valve Exhaust Lift | .378" 9.60mm |
| Timing Inlet | 20 - 60 |
| Timing Exhaust | 62 - 22 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .035" 0.89mm |
| TDC Exhaust Lift | .057" 1.47mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
